V Velikih Laščah – v zibelki slovenske književnosti in jezika

V sredo, 16.10. 2019, smo devetošolci odšli na 57. literarno ekskurzijo. Prvi postanek smo imeli na Mali Slevici, od koder smo se peš odpravili do cerkve Marijinega oznanjenja na Veliki Slevici, zgrajena je bila v 13. stoletju in je znana po baročnem oltarju in srednjeveških freskah. V Podsmreki smo si ogledali spominsko ploščo Josipa Stritarja, ki je bil pesnik, pisatelj in kritik. Učenki Petra in Taja sta prebrali odlomek iz njegovega romana Zorin z naslovom  Sosedova rejenka. V Mišji dolini smo vstopili v avtobusa in se odpeljali do Trubarjeve domačije na Rašici. V spominski sobi je na stenah napisana Trubarjeva življenjska pot. V Retjah smo šli do Ilijevega kozolca, kjer je Fran Levstik napisal Martina Krpana, zato smo tam učenci 9.a razreda prebrali odlomek. Tako se je naša ekskurzija končala in ob 13. uri smo bili v šoli, da so se nekateri učenci lahko udeležili tekmovanja v znanju iz biologije. To, kar smo se danes naučili, je kulturna dediščina, ki se je ne sme pozabiti.

Nika Podgorelec, šolska novinarka iz 9. a

Fotografije: Alisia Lenič in Nika Podgorelec, šolski novinarki