Poročilo zasedanja 33. nacionalnega Otroškega parlamenta

V torek, 11. aprila, je v veliki dvorani Državnega zbora RS potekalo zasedanje 33. nacionalnega Otroškega parlamenta v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije.

118 mladih parlamentarcev iz 20 slovenskih regij je razpravljalo o osrednji temi DUŠEVNO ZDRAVJE OTROK IN MLADIH oziroma štirih podtemah: ¨Kaj je duševno zdravje?; Vpliv okolja na moje duševno zdravje; Spremembe za krepitev mojega razvoja; Moji viri pomoči.¨

Mlade delegate so pozdravili in nagovorili predsednica Državnega zbora RS mag. Urška Klakočar Zupančič, predsednik vlade dr. Robert Golob in predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije ga. Darja Groznik.

V dopoldanskem delu so mladi razpravljali v skupinah, v plenarnem delu pa so poročali o svojih ugotovitvah in predlogih. V tem delu so se mladim pridružili številni gostje – predsednik Vlade RS, dr. Robert Golob, g. Danijel Bešič Loredan, g. Luka Mesec, dr. Darjo Felda, dr. Asta Vrečko, Varuh človekovih pravic RS Peter Svetina, nekateri poslanci ter predstavniki vladnih in nevladnih organizacij. Tema je več kot očitno pritegnila vse zbrane goste, saj so se aktivno vključevali v razpravo in tako pokazali veliko zanimanje za predloge in razprave mladih delegatov.

Na letošnjem Nacionalnem otroškem parlamentu je med desetimi parlamentarci Dolenjsko regijo zastopal tudi naš učenec Luka Kljun iz 9. d razreda.

Tema 34. nacionalnega Otroškega parlamenta v prihodnjem letu ostaja enaka – ¨Duševno zdravje otrok in mladih.¨

Naj ta zapis zaključim s sporočilom, ki ga je z mladimi delegati delil dr. Robert Golob:

»Duševna bolezen lahko prizadene kogarkoli, tudi vas, in v tem ni nič sramotnega. Več, kot bomo o tem govorili, bolj bomo destigmatizirali to področje. Mogoče bo zaradi več govorjenja tudi manj bolezni. Sami si lahko pomagamo s športom, z zdravo prehrano. Pomagajte sami sebi in svojim vrstnikom. Kar se tiče družabnih omrežij in sovražnega govora, moramo vsi skupaj stremeti k strpnosti. Svoje prijatelje in okolico razsvetlite z ljubeznijo. Na tak način lahko vi pomagate. Podajte jim roko in vsem bo veliko lažje.«

Krajši prispevek o letošnjem Nacionalnem Otroškem parlamentu si lahko ogledate tudi na spodnji povezavi.

Gabriela Maja Grivec