MEDNARODNI PREVENTIVNI PROGRAM PROTI MEDVRSTNIŠKEM NASILJU »LIONS QUEST«

Naša šola je bila dve leti vključena v preventivni, mednarodni projekt za preprečevanje medvrstniškega nasilja. Projekt vodita UNODC (Urad za droge in kriminal) in Ministrstvo za zdravje. Šolski preventivni program Lions Quest – veščine za adolescenco, so se pilotno izvajale na 29 šolah po Sloveniji med katerimi je bila tudi naša šola. Gre za mednarodno oblikovan projekt, ki ima 30 letno tradicijo in se trenutno izvaja že v več kot 45 jezikih in preko 105 državah po svetu. Po večletnih prizadevanjih, se je ta program začel pospešeno uvajati tudi v slovenske šole. Pozitivni učinki omenjenega programa so bili v državah, kjer projekt že izvajajo večkrat preverjani in opisani v znanstvenih člankih. Program temelji na socialnem in čustvenem učenju ter omogoča sistematičen pristop k preventivi skozi različne razvojne stopnje otrok in mladostnikov. Namenjen je otrokom in mladim od 3. pa vse do 20.leta starosti. Program je bil vključen tudi v LDN naše šole, saj si želimo kakovostno delati na področju preventive za pomoč otrokom in mladostnikom. Pri otrocih, ki so bili v zgoraj omenjenih državah deležni tega programa, so bili opaženi učinki izboljšanja sodelovanja otrok v šoli, zmanjševanje medvrstniškega nasilja in manjšo zlorabo alkohola in drog. Na naši šoli smo se za pilotno izvajanje projekta odločili v šolskem letu 2022/2023 in smo z izvajanjem nadaljevali tudi v letošnjem šolskem letu. Ciljna skupina pilotne faze izvedbe so bili učenci 6. in 7. razreda. Učiteljice, ki so na naši šoli izvajale program, so se udeležile večkratnih izobraževanj. V oktobru šolskega leta 2022/2023 smo na šoli pričeli z izvajanjem delavnic. Učenci so izpolnjevali anketni vprašalnik. Podoben vprašalnik so morali isti učenci izpolniti še po dveletnem izvajanju delavnic. Vprašalniki so bili anonimni in poslani na inštitut, kjer bodo pristojni naredili študijo, ki bo pokazala učinkovitost projekta. Tudi v prihodnje bomo s projektom nadaljevali in se aktivno trudili, da bi bilo nasilja  med mladostniki čim manj.

Koordinatorica projekta: Aleksandra Petek