Letno strokovno srečanje Mreže Unescu pridruženih šol Slovenije 2024
Prva osnovna šola Slovenj Gradec in Grmovškov dom na Kopah sta 8. in 9. novembra 2024 gostila dvodnevno strokovno srečanje UNESCO pridruženih šol Slovenije. Dogodek je bil bogat z raznolikimi predavanji, delavnicami in primeri dobrih praks, ki so obravnavali trajnostni razvoj, kulturno dediščino, opolnomočenje učiteljev ter o pomembnosti vključevanja umetnosti in filozofije v izobraževanje.
OŠ Dr. Franceta Prešerna Ribnica je prejela dolgo pričakovano publikacijo Dediščina v rokah mladih, kjer je zbran sad projektnega dela prejšnjega leta učencev in mentorjev tudi naše šole, saj smo na osnovni šoli Dr. Franceta Prešerna Ribnica, organizirali kulturni dan na predmetni stopnji za vse razrede na temo kulturne dediščine v našem kraju. V tej publikaciji je naša učiteljica ga. Vanja Cebin, ki je organizirala in vodila dejavnosti, pripravila prispevek o suhi robi in lončarstvu v Ribnici.
Sodelovali so ugledni strokovnjaki in mentorji, med njimi akademski slikar Janez Kovačič, ki je povedal da je otrok naš največji učitelj. Riše iz izkušenj. Ko naredi eno napako, je to napaka, več istih napak pa je njegov nov pristop. Prav tako obstajajo pravila razmerij med deli telesa in celoto, odstopanja od teh razmerij pa dajejo narisanemu svojstven karakter,« je pojasnjeval ob primerih risb in slik.
Dr. Irena Fonda, direktorica neprofitnega Zavoda YouSea, ki je predstavila pobudo »Modre šole« in spodbudila učitelje, naj v šolske programe vključijo teme o trajnostnem ravnanju in ohranjanju biotske raznovrstnosti morij pravi, da bi njeno načelo moralo veljati za vse nas in to je : »Česar ne rabiš, ne vzemi,« ter zakonca Fortuna, ki sta predstavila svojo humanitarno in navdihujočo odpravo na Madagaskar s svojimi 6 otroki sta predstavitev zaključila z mislimi Pedra Opeke, pri katerem so bili en teden v gosteh, in so bili priča življenju v tej skupnosti, kjer je pomembno dvoje: Da človek lahko živi dostojno življenje, je nujno, da ima delo. Edina pot iz revščine je izobrazba, zato se morajo otroci šolati. Zaključni pozdrav je gospa Eva Trpin Fortuna povedala v malgaščini in dodala prevod: »Duh ostaja vedno mlad.«
Profesorica Veronika Gosak, ki je poudarila pomen odnosov, zaupanja in spoštovanja v vzgojno-izobraževalnem procesu, poudarila je, da so zgledi tisti, ki vlečejo. Sinergija pedagoškega etosa in pedagoškega erosa daje moč učitelju za spoštljiv, sodelovalen, odprt, spodbuden odnos do učencev, staršev, sodelavcev. Skupaj z Alenom Kofolom, specialnim pedagogom, bivšim inšpektorjem RS za šolstvo, zdajšnjim ravnateljem OŠ Srečka Kosovela sta ustanovila zasebni zavod ISC ŠOLSKA SVETOVALNICA, kjer sta s skupnim strokovnim sodelovanjem v pomoč in podporo tako staršem kot učiteljem in ravnateljem po vsej Sloveniji. Med drugim je opolnomočenju učiteljev g. Kofol še dodal, da je izjemno pomembno timsko delo, podpora sodelavcev, v odnosu do staršev pa doslednost in profesionalnost in da je osebni odnos most za razvijanje odnosa z drugim. Predstavil je še idejo o Učiteljski zbornici in pomenu stroke ter zaključil z mislijo: »Kar ni ljubezen, je klic po ljubezni.«
Drugi dan je bil namenjen predstavitvam uspešnih projektov šol, ki so med drugim pokazali, kako s kreativnimi in trajnostnimi pristopi učence povezovati z okoljem in globalnimi vrednotami; ga. Vesna Burjak iz Osnovne šole Črna na Koroškem je predstavila dvodnevni tabor z gradnjo snežnih gradov, od koder odidejo domov vsi otroci kot zmagovalci. Matjaž Vrešak iz Osnovne šole Pišece je predstavil komplement, tj. povezovanje več projektov v projektni teden, in novo učno pot Zakladi Pišec, Tanja Plevnik je prejela priznanja za mlade filmarje, ki so lani navdušili s filmčkom The way of peace in je njihova nagrajena animacija doživela predstavitev v Cannesu. Urška Pliberšek iz Osnovne šole dr. Antona Trstenjaka Negova je predstavila prostovoljsko delo osnovnošolk s posebnimi potrebami v vrtcu in zaključila z mislijo A. Lincolna: »Najboljši način, da napoveš prihodnost, je, da jo ustvariš.« Tatjana Perša Habuš iz Osnovne šole Kapela je predstavila letošnjo udeležbo na Unescovem svetovnem simpoziju za mlade o svetovni dediščini v Grčiji, kjer sta z devetošolko Žano zbrane navdušili s kurenti in drugimi slovenskimi maskami ter odlično promovirali Slovenijo.
Udeleženci so raziskovali tudi zgodovinsko in kulturno dediščino Slovenj Gradca. Seminar je prispeval k poglobljenemu sodelovanju med šolami in razširitvi mreže UNESCO projektov. Srečanje je dokazalo, da je sodelovanje med šolami v mreži UNESCO močno gonilo inovacij in napredka v slovenskem izobraževalnem sistemu.
Tekst in foto Mina Lipej.